پنجره بهشتی

شنيدن، سودي بيشتر و زودتر دارد تا سخن گفتن

به بهانه فيلمي از جنس عشق و محبت

هوالرضا

   ديروز فرصتي چهارساعته دست داد تا امكان همراهي "مجيد مجيدي" كارگردان برجسته و نام آشناي كشورمان و "ويتوريواستارارو" كه به تازگي به عنوان فيلمبردار فيلم جديد وي با عنوان موقت "دوران كوكي پيامبر" برگزيده شده است را از فرودگاه تا حرم و بالعكس داشته باشم. تجربه ارزشمندي بود. در مسير جوياي فيلم جديدش شدم. در حالي كه هنوز تلخي هاي سال گذشته در كلام و رفتارش هويدا بود از پيامبر گفت و  مظلوميتش؛از غربت پيامبر نه در جهان كه در ميان شيعيان اثني عشري؛ از يك جانبه نگري به اين شخصيت عظيم كه همه خلقت به واسطه او بوده است؛ از رحمهٌ للعالمين بودنش؛ از وحدانيتش در دوران كودكي؛ از صداقت و راستگوئي اش؛ از نقش برجسته ابوطالب و فاطمه بنت اسد در دوران كودكي پيامبر و البته نقش بي بديلشان در توسعه اسلام؛ از علي عليه السلام و همراهيش با پيامبر؛ از اينكه سه گانه اش در خصوص زندگي پيامبر تولد تا 12 سالگي، 12 سالگي تا 25 سالگي و 25 سالگي تا بعثت سرشار از نكات برجسته اي است كه مورد غفلت واقع شده است و اين مقاطع زندگي پيامبر فارغ از دشمني هاست و مورد قبول همه نحله هاي فكري است و مي تواند نقش بي بديلي در وحدت مذاهب مختلف داشته باشد... و همه اينها بعلاوه گله مندي هائي كه از مدل معرفي اسلام و پيامبر در جهان از سوي مسلمانان و به خصوص برخي از دولتمردان ايراني انجام مي شود و همين بهانه اي بوده است براي اينكه هزينه هاي فيلم از محلي غير از مراكز دولتي و صداو سيما تأمين شود؛ از اينكه هيچ اثر هنري ارزشمند هنري در هيچ حوزه اي (مكتوب و غير مكتوب) در خصوص زندگاني پيامبر در همه اين سالها توليد نشده است.

   از انتخاب ويتوريو استارارو به عنوان فيلمبردار فيلمش گفت و دلايلش؛ از اينكه اين شخصيت علاوه بر مهارتهاي فني اش در تصوير برداري كه منجر به كسب سه جایزه از آکادمی اسکار برای فیلم های "آخرین امپراطور"،"و اینک آخرالزمان"و "سرخ" شده است، مطالعات عميقي در زندگي پيامبران و تاريخ اسلام و بويژه حضرت رسول (صلي الله عليه و آله و سلم) داشته است و در تطبيق سازي فضاي آن دوران در فيلم نقش بي بديلي مي تواند داشته باشد؛ از اينكه هنگامي كه از طريق آژانس هماهنگ كننده برنامه هايش از وي دعوت به همكاري شده است بلافاصله جواب مثبت داده است كه براي خودش و آژانس باعث تعجب بوده است و وقتي از وي در خصوص دليل پاسخ مثبت به اين سرعت سئوال شده است، پاسخ داده است هنگامي كه از من براي تصويربرداري اين فيلم دعوت شد در حال مطالعه كتابي در خصوص زندگاني پيامبر گرامي اسلام بودم و شيفته اخلاق و مرام و گفتارايشان شده بودم و اين تقارن براي من بسيار شگفت آور بود و از آنجائي كه اعتقاد دارم همه چيز اين جهان به هم مرتبط است تصميم گرفتم قول مساعد بدهم؛ از تحقيقاتش در خصوص صورت پيامبران و سيرت پيامبران گفت؛ از زندگي شخصيش كه بسيار خانواده دوست است و در ويلائي اطراف رم به همراه پسران و دخترانش در يك منطقه زندگي ميكنند؛ از اينكه هنگامي كه مخير بوده است بين سفر مشهد و اصفهان در فرصت كوتاه سفر به ايران، مشهد را به دليل جايگاه معنوي اش انتخاب كرده است.

   در بازديدي كه استارارو و مجيدي از موزه قرآن و موزه مركزي و همچنين صحن هاي مختلف حرم مطهر داشتند بارها و بارها woooow  گفتنهاي وي را كه نشان از تعجبش از اين همه عظمت و شكوه و معنويت بود را مي شنيديم. با اينكه مجوز عكاسي براي دو صحن آن هم از نيم طبقه گرفته بوديم با چنان مهارتي از گوشه و كنار حرم و بدون توجه به خادمين عكس مي گرفت كه موجب شگفتي خود ماهم بود. از سخنراني حرم پرسيد كه براي تقريب ذهنش گفتيم پدر معنوي اين جمع است كه در حال نصيحت كردن است. اين حضور جمعيتي بويژه كودكان خردسال و نوجوانان به همراه خانواده در مراسم مذهبي حرم مطهر و در حال شنيدن سخنراني و مداحي برايش خيلي شگفت انگيز بود، چيزي كه در غرب و كليساها و مراكز مذهبي كمتر به چشم ديده بود و به زبان آورد. هنگامي كه در آخرين لحظات از فضاهاي داخلي حرم  مطهر و رواق ها بازديد كرد در حالي كه به شدت تحت تأثير معنويت حرم مطهر و آينه كاري هاي داخل كه به قول خودش انعكاس تصاوير در آينه ها باعث بروز معنويت مي شود قرار گرفته بود با خانواده اش در رم تماس گرفت و با يك هيجاني از تجربه معنوي جديدش مي گفت.

   مجيدي در بخشي از بازديد به استارارو گفت:" اعتقاد ما شيعيان اين است كه هر كس براي بار اول به زيارت امام رضا(عليه السلام) بيايد سه حاجت و آْرزويش برآورده مي شود." وي در جواب گفت پس من آرزو مي كنم تو هرچه زودتر فيلم عشق و محبتت را كه راجع به زندگاني پيامبر رحمت است را بسازي.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم مهر ۱۳۸۹ساعت 10:30  توسط پنجره بهشتی   |